Rubriky

· Články
70 let od nástupu protektora Heydricha PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Tyburec   
Neděle, 04 Listopad 2012 21:10

 

heydrich

„Celá tato oblast bude jednou německá! Čechy už tady nic nečeká.“ Tak zní slova zastupujícího říšského protektora protektorátu Čech a Moravy Reinharda Heydricha. Muže, který přesně před 70 lety 27. září 1941 nastoupil do svého protektorského úřadu. Období jeho vlády je jedním z nejtemnějších v celých českých dějinách.


Kde se vzala krutost?


Budoucí Heydrichova nenávist k Židům, krutost a až slepá oddanost nacismu a Vůdci může mít řadu příčin. Některé z nich vysvítají už v Heydrichově dětství. Reinhard se narodil 7. března 1904 do silně katolické rodiny s velmi přísnou výchovou. Jeho otec byl hudebním skladatelem a velkým německým patriotem. Své děti doslova cepoval.

 

 

Ačkoli byl Reinghard velmi inteligentní a hudebně i sportovně nadaný, setkával se ve škole často se šikanou. Spolužáci ho prý zesměšňovali kvůli jeho nesmělému pisklavému hlasu a kvůli tomu, že byl z katolické rodiny. Většina tehdejší německé společnosti byla totiž protestantská. Další potupou byly pro Reinharda pomluvy o jeho židovském původu, které o něm roznášeli jeho spolužáci. Heydrich měl prý dokonce posměšnou přezdívku Moses Handel.

 

První světová

 

Při vypuknutí první světové války mu bylo teprve 10 let, přesto se přihlásil jako dobrovolník a stal se členem několika radikálně pravicových, protikomunistických a antisemitských organizací. Pro Němce likvidační následky Versailleského míru se osobně dotkly i Heydrichovy rodiny, která přišla o všechny své úspory. I to jistě přispělo k pozdější Heydrichově angažovanosti v Třetí říši.

 

Kariéra v námořnictvu

 

V roce 1922 se Reinhard dal k námořnictvu a už v roce 1926 se stal důstojníkem. Jeho vojenskou kariéru však zhatily milostné pletky. Heydrich se stal vyhlášeným sukničkářem, který milenky střídal s neobyčejnou samozřejmostí. Když se však do jedné skutečně zamiloval a nabídl jí sňatek, jedna z jeho zhrzených bývalých přítelkyň, kterou přivedl do jiného stavu, si na něj stěžovala otci, shodou okolností to byl admirál, a ten zařídil Heydrichův vyhazov z námořnictva.

 

Psal se rok 1931 a Heydrich byl bez vyhlídky na kariéru na dně. Jeho snoubenka a budoucí žena Lina von Osten, kvůli které se to vlastně všechno seběhlo, jej ale seznámila s Heinrichem Himmlerem, který v té době budoval SS. Himmlerovi se Heydrich líbil a zaměstnal ho v NSDAP . Nacistická strana tak Heydrichovi pomohla, když bylo nejhůř...

 

Nacistický smysl života

 

Následná kariéra v NSDAP byla rychlá. Schopný, systematický a chladný Heydrich se našel. V Gestapu pilně vytvářel seznamy nepohodlných lidí, se kterými se nacisté budou muset v budoucnu vypořádat, organizačně se podílel na „noci dlouhých nožů“ v roce 1934 i na „křišťálové noci“ v roce 1938. Úspěšně se vypořádal i s nařčením svých nepřátel, kteří vytáhli staré pomluvy o jeho židovském původu. Vyšetřování předních odborníků na rasovou čistotu jednou provždy prokázala, že je čistokrevný Árijec.

 

V roce 1939 se stal stal hlavou nově vzniklého Hlavního říšského bezpečnostního úřadu RSHA, pod který spadala Bepečnostní policie, Bezpečnostní služba, Kriminální policie i Německá tajná policie, takzvané Gestapo. Jeho hlavním úkolem bylo bojovat proti Židům, cikánům, aristokratům, komunistům a dalším nepřátelům Říše. Z titulu funkce to byl právě on, kdo byl jedním z hlavních architektů celého holocaustu a takzvaného „konečného řešení“.

 

Říšským protektorem

 

Reinhard Heydrich si ve svém úřadu vedl velmi dobře a Hitler pro něj brzy našel velmi důležitou funkci v Protektorátu Čechy a Morava. Současný říšský protektor Konstantin von Neurath byl příliš měkký a nedokázal potlačit v protektorátu odboj. Proto ho měl nahradit právě Heydrich, který byl svojí tvrdostí vyhlášený.

 

Hitler si vybral dobře. Heydrich okamžitě nastolil výjimečný stav a během tří dní po svém nástupu nechal popravit 92 lidí podezřelých z práce proti Říši. Jejich jména na plakátech ještě dlouho visela po celém protektorátu jako výstraha. Nový protektor zakázal takřka všechno, co zavánělo češstvím a během půl roku do února 1942 nechal pozatýkat až pět tisíc lidí. Nastolil policejní stát a skutečně se mu tak povedlo zdecimovat a téměř zcela utlumit domácí protinacistický odpor.

 

Když se to hodilo, ukazoval Heydrich i přívětivější tvář. Zvýhodňoval dělníky, kteří pracovali ve strategických průmyslových podnicích a vcelku vzato pro člověka, který se nechtěl nijak zapojit do odboje, bylo období jeho vlády klidné a dalo se „normálně“ žít. Heydrich však rozhodně žádný lidumil nebyl. Českou otázku hodlal vyřešit tak, že většinu Čechů po válce odveze na Sibiř a zbytek poněmčí. Pro slovany nemělo být již v české kotlině místo.

 

Heydrichův konec

 

Heydrichovy výsledky byly z pohledu NSDAP opravdu úctyhodné. Jeho sebevědomí rostlo, a tak si dovoloval i porušovat bezpečnostní opatření pro jeho vlastní osobu. Navzdory předpisům jezdil po Praze bez eskorty neobrněným kabrioletem, aby ukázal, jakou má Protektorátu sílu a převahu. Tato trestuhodná neopatrnost se mu nakonec při atentátu českých parašutistů 27. května 1942 stala osudnou.

 

Článek byl pod mým jménem publikován na serveru Novinky.cz

Martin Tyburec

Aktualizováno Pondělí, 05 Listopad 2012 22:56 Přečteno: 3312 krát
 

Comments   

 
0 #1 Helena 2012-12-10 14:54
Velmi podnětný článek k úvahám o tom, za co všechno můžou křivdy z dětství... ach jo :-(
Jenom ti slovani snad už teď, když Němci byli poraženi a Slované přežili, mohli by se psát s velkým S, ne? :-))
díky Helena
 

You have no rights to post comments

Poslední komentáře

 • Návod: Jak stahovat z videotéky ČT

  Martin 17.08.2018 21:01
  Problém je na základě mého requestu komunitou na GitHubu vyřešen a ...

  Číst dále...

   
 • Návod: Jak stahovat z videotéky ČT

  Martin 17.07.2018 23:35
  Založil jsem k tomu vlákno ...

  Číst dále...

   
 • Návod: Jak stahovat z videotéky ČT

  Martin 17.07.2018 23:16
  Máte pravdu.. Ale zdá se, že to není poprvé, co to najednou přestalo fungovat ...

  Číst dále...