Rubriky

· Články
Jan Burian: čŒlově›k, který se diví PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Čtvrtek, 12 Červen 2008 00:55


Písničkář, básník, spisovatel, novinář, cestovatel nebo protagonista ně›kolika televizních pořadů. To vše jsou povolání, která by musel Jan Burian nacpat do příslušné kolonky každé úřední žádosti. Muž vyhraně›ných názorů, přesto schopný milé a příjemné diskuse nad šálkem kávy v cukrárně›.

 

Má samec klokana kapsu?

Hmm..Tak to nevím. Asi ne.

Proč si to myslíte?

Samec je na kapsu moc velký macho. I když možná, že ji má. Samotného by mě› to zajímalo.


Vy se hodně› zabýváte tím, co spojuje či rozdě›luje pohlaví u lidí.. Lákalo by Vás třeba stát se na jeden den ženou a mít kapsu?

Určitě›.


A co byste si chtě›l nejvíc vyzkoušet?

Moje manželka odjela nedávno na lékařský kongres do Ameriky, a tak jsem byl na dva mě›síce na mateřské dovolené, takže by se dalo říct, že jsem si to už zkusil. A není to nic lehkého. Je to spousta práce a zodpově›dnosti. Jinak jestli myslíte ně›jaký sexuální vě›ci, tak to asi nic. Mě› se chlapi nelíbí.


Jste idealista?

K idealismu mám dost daleko, ale na druhou stranu jsem ělově›k, kterej se nechává překvapovat. Diví se. Chodí a diví se. To myslím, že je na tom životě› nejlepší.


...Pak je třeba ještě› nejlepší, když o tom divení se ělově›k ně›co napée, tak aby z toho mě›li ně›co i ostatní...

Nejlepší je psaní samotný. Je to úžasná práce, když ně›co dáváte na papír, formulujete vě›ty a myšlenky, který před sebou vidíte. Ale na druhou stranu je to hrozně› nejistý a je to velký dobrodružství, jestli se vám vůbec ně›co povede napsat a jestli to bude mít smysl v konkurenci tě›ch asi milionu knih, který už byly napsaný. Takže je otázka, jestli má smysl psát z jiných důvodů, než je ně›jaký vlastní uspokojení ze psaní.


Jak vy sám vlastně› tvoříte? Máte ně›jaké oblíbené místo, čas nebo prostředí?

To ne. Mě› představa, že jako takzvaně› "péu" připadá hrozně› komická. Mám rád kavárny a hospody, kde je takovej neosobní šum, kde je hodně› lidí a nikdo vás neotravuje. Ně›kdy péu i třeba v takovejch chvílích, jako když čekám na mojí ženu, až přijede tramvají. čŒlově›k si tak hraje. Vůbec to nemá co dě›lat s tvorbou, jak si ělově›k představuje, že se v županu v noci přesně› v jednom místě› zamyslím a ně›co napéu. To bych si musel připadat strašně› legrační.


Nedávno jste uvádě›l v televizi slavnostní vyhlášení cen Magnesia Litera. Byl jste nervózní? Jak se připravujete na takovou velkou akci?

To bych vám asi nemě›l ani říkat. Snažím se to dě›lat programově› amatérsky. To neznamená, že to budu schválně› kazit, ale že to bude přirozenej večírek. Nesnáším takový ty moderátorský finty. Mě› teč jeden moderátor vzkázal, že se mám naučit jeho profesi, ovšem já si právě› myslim, že není takovej problém se naučit, jak správně› formulovat a tak dále, ale problém je zachovat normální příjemnou atmosféru. A to si myslím, že je tam můj nejvě›tší úkol. Aby ty lidi přišli a mě›li pocit, že to je normální večer. Ĺ˝e to není ta televize, která je samozřejmě› všem nepříjemná.
A co ětete momentálně› Vy?

Je to taková "bulvární filosofie". Autor tam vysvě›tluje pro laiky různé filosofické otázky, jako jestli existuje Bůh a podobně›.Existuje Bůh? Ano nebo ne?

Na to se nedá odpově›dě›t. Takhle já o tom nepřemýšlím. Pro mě› je důležitá určitá víra, bez které vím, že bych asi ráno ani nedokázal vstát z postele.
ěŒím jsem starší, tím více si uvě›domuju, jak jsme tady na svě›tě› krátce, takže dost nechápu lidi, co se vážou třeba na peníze. Ale ne aby si za ty peníze ně›co koupili, ale prostě› jen aby je mě›li. Vydě›lávají si je do hrobu. Je to asi určitý mě›řítko úspě›chu. Mě›ří život peně›zma.


Jste mimo jiné velkým fanouškem dánského básníka Beny Andersena. Máte ně›jaký oblíbený citát?

První budou poslední. Poslední budou první. Ale co my ostatní? To je takový jeho motto.


Co přesně› se vám na ně›m tak líbí?

On není žádný takzvaný elitář. Je srozumitelný v různých rovinách pro různý vrstvy lidí, což je na ně›m hrozně› zvláštní a když ětete třeba po stý ty jeho vě›ci, tak pořd nacházíte nový a nový vzkazy a souvislosti. Takže on je hodně› intelektuální, ale při tom je velmi prostej a to se mi strašně› líbí.


Jedl jste ně›kdy v McDonaldu?

Jedl. Občas si tam zajdu na kafe. Já nejsem žádný za každou cenu nekonzumní ělově›k. Zrovna proti McDonaldu nic nemám. Lepší než se nechat okrást tady naproti v bufetu a ještě› k tomu vlastníma lidma.


Byla by to póza? ..Nechodit do McDonaldu?

To by byla póza.


Prý každý rok dě›láte průvodce na zájezdech na Island. Pojedete letos zase?

Ano, už máme vyprodané tři zájezdy, což je docela dobrý na to, že je to dost drahý.


Co vás na Island, kromě› přírody, která je tam určitě› úžasná, tak přitahuje?

Asi to, že je tam málo vě›cí. Tady, když se podíváte z okna tak spatříte ten zmatek. Tramvaje, auta a to všechno. To tam není. Tam jen občas ně›co vybouchne nebo vysoptí a to je tak všechno.


V ně›jakém rozhovoru s vámi jsem četl, že tam je prý až 100 země›třesení denně›. Je to pravda?

No ano, existují i internetové stránky, kde se můžete hned podívat, kde zrovna ně›jaké je a jakou má sílu. Země› se tam třese asi jako tady od tě›ch tramvají skoro pořd.


česká televize v současné době› vysílá váš nový pořad pod názvem Burianův den žen. Co má ten pořad dokázat nebo sdě›lit?

Ukazuje určitý konflikt.


Třeba v posledním díle s Olgou šípkovou to bylo opravdu vyhrocené...

Ano, ptali jsme se jí na otázky, které ona už má vyřešené, ale my o tě›ch jejích samozřejmostech pochybovali. Nejspé počítala s tím, že budeme dě›lat oslavný reklamní pořad na její práci, ale proto jsme tam nebyli. Nejdřív byla odolná a všechno odvracela s humorem, ale v momentě›, kdy už jí to začalo hodně› vadit, tak to vzdala.


...Rozplakala se a ukončila rozhovor...

Přesto si myslím, že byly všechny ty otázky legitimní.

N
ě›kde jste řekl, že Jaromír Nohavica už dávno není písničkář. Proč si to myslíte?

Je písničkář, ale není osamě›lý písničkář. Dě›lá na mě› dojem, že je závislý na svém publiku a udě›lal by pro ně› všechno. Já bych nemohl skládat a myslet při tom na to, aby se to ně›komu líbilo. To je takový typický myšlení lidí z popkultury. Když mu pak ně›kdo vytkne, že to nemá moc vysokou úroveň, tak řekne: "Ale lidem se to přece líbí..." To by tady pak nejvě›tším umě›lcem byl Jan Saudek.


A kdo rozhoduje o tom, jestli to má vysokou úroveň nebo ne?

Pomě›rně› velké slovo by mě›la mít umě›lecká kritika. Na tu se poslední dobou dost zapomíná. Jsou tady určití lidé, kteří o umě›ní ně›co vě›dí a jejich názor, ač je subjektivní, má určitou obecnou váhu. Kdybychom přestali vnímat umě›leckou kritiku, tak tady po sobě› klidně› můžeme začít plivat a vyhlašovat to za umě›ní. Je opomíjená a hodně› lidí si myslí, že se dá ně›ěím nahradit. Třeba množstvím prodaných knih nebo desek.


A nemůže to být tak, že on to opravdu pée spontánně› a všechen ten úspě›ch je jen vedlejší efekt?

Může. Ale já mu to nevě›řím.


Sparta? Slávie? Nebo vám to je jedno?

Tak to mi jedno není. Ale, když vám tady řeknu, že fandím třeba Spartě›, tak mě› od teč polovina fanatických fanoušků nebude mít ráda. Já mám fotbal náhodou moc rád. Hokej ani tak ne, ale fotbal ano. Baví mě› to sledovat. Dokonce i českou ligu, která za moc nestojí. Ovšem občas se tam bohužel dě›jou hrozný vě›ci a je to jakýsi obraz stavu naší společnosti. Korupce. Falešní hrdinové, hypochondrie a tak dále. Je to smutný.


To ano. Takže Sparta nebo Slávie?

Začal jsem fandit jako kluk. Jednou mě› prostě› přivedli na stadion Sparty, tak jsem sparťan. Takže mě› to vždycky vezme, když nám toho Řepku soupeř švihne nosem do míče nebo ho praští kameraman český televize kamerou do ruky..


Já jsem taky sparťan...

Tak to mě› asi chápete...


Aktualizováno Úterý, 06 Listopad 2012 09:58 Přečteno: 4003 krát
 

Váš komentář


Security code
Jiný obrázek

Poslední komentáře

 • Návod: Jak stahovat z videotéky ČT

  Martin 17.08.2018 21:01
  Problém je na základě mého requestu komunitou na GitHubu vyřešen a ...

  Číst dále...

   
 • Návod: Jak stahovat z videotéky ČT

  Martin 17.07.2018 23:35
  Založil jsem k tomu vlákno ...

  Číst dále...

   
 • Návod: Jak stahovat z videotéky ČT

  Martin 17.07.2018 23:16
  Máte pravdu.. Ale zdá se, že to není poprvé, co to najednou přestalo fungovat ...

  Číst dále...