Rubriky

· Články
P.S.Miluji tě› - Příliš mnoho posledních slov PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 12 Leden 2008 15:50

P.S.Miluji tě›Představte si, že jste mladí, šťastní, máte kopu upřímných, vtipných, citlivých přtel a partnera, se kterým se přes všechny t웾kosti žití vroucně› milujete. Važte si toho! Možná, že je čas, aby se ně›co pokazilo. Minimálně› pokud máte podezření, že jste ve skutečnosti tragickými hrdiny romantické komedie z hollywoodských dílen ...

čeká vás toho ale ještě› víc. Budou vás totiž sledovat davy uplakaných diváků v kinech a ti vás budou chtít vidě›t pořdně› trpě›t. čeká se od vás, že si sáhnete na dno, a že se od ně›j díky svým skvě›lým přtelům odrazíte. čeká se od vás, že sdě›líte lidem tu pravdu. O co jde v pravé lásce. Ĺ˝e ji vyslovíte. A ěím víckrát ji vyslovíte, tím víc budou plakat a tím víc budeme všichni spokojeni. To všechno si představte.

Nebo b웾te na P.S. Miluji tě› a uvidíte ně›co, co byste si asi stejně› představit nedokázali.

Gerry (Gerard Butler) a Holly (Hillary Swank) jsou přesně› takovým párečkem. Film P.S. Miluji tě› režiséra Richarda LaGravenese (Mezi řdky, Polibek) nám je v úvodních scénách představuje jako rozhádané, ale ve skutečnosti vášnivě› se milující mladé manžele, kteří mají sice menší finanění potíže, ale důležité je, že mají sebe navzájem. Je to možná naposled v průbě›hu dvouhodinového snímku, kdy vám bude ně›co připadat uvě›řitelné a reálné. šťastné intro (tolik typické pro daný žánr), totiž brzy koněí a my se skokem v čase ocitáme na pohřební hostině›. Bude nám sice chvilku trvat než pochopíme, že jde o pohřební hostinu, neboť všichni jsou velmi veselí a tváří se bezstarostně›. Nakonec kamera ale zabere i parte a to je důkaz nad slunce jasně›jší. A kdo že umřel? Je to šokující, ale je to Gerry, jeden ze dvou hlavních hrdinů filmu ... A už po pár úvodních minutách filmu je v pánu?!

Konečně› jsem se v kině› přestal starat o to, jak si sednout o ně›co pohodlně›ji a začal sledovat, co se dě›je na plátně›. Ĺ˝e by originální námě›t v romantické komedii? To by mohlo být zajímavé. Zkusím zapomenout i na to, že se mi Holly jako ženská ani za mák nelíbí a vpíjím se do dě›je, který se začíná rozvíjet před mýma očima. Gerry je opravdu mrtev. Snímek nás odbíjí suchou informací, že příčinou jeho náhlého skonu byl mozkový nádor. To zřejmě› proto, abychom se mohli co nejlépe soustředit na statečný boj čerstvé vdovy se smrtí manžela a nic jiného nás nezdržovalo. "Statečný" je možná slabé slovo. Holly je evidentně› opravdu silná žena. Nebýt dopisů, kterými ji její manžel stále znovu a znovu otevírá rychle se hojící rány, možná by se i s jeho smrtí rychle vyrovnala. Ale Gerry si před smrtí usmyslel, že se na tomto svě›tě› ještě› ně›jaký čas zdrží, a tak napsal sérii t웾ce sentimentálních dopisů, které ubohá Holly přesně› podle jeho plánu postupně› nachází. Z piety ke svému muži se řídí instrukcemi, které ji Gerry zanechal a dostává se tak na všechna možná místa, která jsou ně›jak spojena s jejich krásným ale bohužel už minulým vztahem. Na první pohled obyčejný Gerry musel být nejen výborným psychologem a plánovačem, ale pravdě›podobně› mě›l i jisté jasnovidecké nadání. Jinak si nelze vysvě›tlit, že před smrtí tak dokonale vě›dě›l, co bude zrovna jeho žena dě›lat a na co myslet. Když budete hodně› chtít, uvě›říte tomu, že by se to mohlo stát. Pokud ne, bude vás tento fakt iritovat stejně› jako mě›.

Co dopis to malá epizoda, to ně›kolik teskných vzpomínek, to lekce z romantiky a moudrých klišé. (Takže se nemusíte bát, že by se mrtvý Gerry už ve filmu neobjevil) Ješt웾e má Holly tak úžasné a vtipné přtele ve vedlejších rolích. Ti totiž dokáží odlehčit jinak velmi vážné téma filmu a dají zapomenout i na trapnost otřepaných frází, které smutná složka filmu opakuje neustále dokola. Humor je situační a ne příliš inteligentní, přesto občas dokáže slušně› pobavit. V tomto smě›ru vyniká především trhlá Lisa Kudow (Phoebe z Přtel), která sice hraje to, co vždycky, ale proč ne, když je v tom dobrá. škoda jen, že se ani ve veselých scénách nezbavíte nepříjemného dojmu, že se snímek snaží být až příliš průhledně› korektní, jen aby snad ně›koho neurazil.

S každým dalším dopisem jsem se začínal v sále stále více nudit a nezmě›nil to ani pohled na překrásné herce mužských rolí (o ženských rolích se bohužel ně›co takového říct nedá), a tak jsem začal zkoušet předem odhadovat, co která postava vypustí z úst. A svě›te div se moje úsp웹nost nebyla zase tak nízká. V poslední půlhodině› už jsem se pak opravdu nudil a s nadě›jí očekával ně›jakou alespoň trošku originální pointu. Té se mi nakonec dostalo a to přece jen trošku napravilo celkový dojem ze sto dvaceti minut neúčinného dojímání. Závě›r je sice stejně› nereálný jako všechno ostatní, ale oceňuji, že se autoři alespoň vyhnuli úplnému happyendu. Jen to kvůli tomu nemuseli tak strašně› protahovat.

Co je potřeba na filmu pochválit to je hudba. Ta je velmi příjemná a do tohoto snímku se opravdu hodí. Sice jsou kytarové harmonie, lahodící témě›ř každému uchu svým způsobem také takovým malým hudebním klišé, ale co už jiného by zde mě›lo hrát?

Existují Určitě› lidé, kteří si film užijí a třeba si i popláěou, ale na mě› rozhodně› nijak romanticky nezapůsobil. Objektivně› vzato výkony herců nejsou špatné a technické záležitosti jako kamera nebo výprava také mají svoji kvalitu. P.S. Miluji tě› ale hoří ve scénáři a hlavně› dialozích které jsou prázdné a okoukané. Námě›t to byl pě›kný, škoda že nepřinesl více skutečných emocí.

Hodnocení 2,5/5

Aktualizováno Pátek, 09 Únor 2018 16:17 Přečteno: 265 krát
 

You have no rights to post comments

Poslední komentáře

 • Návod: Jak stahovat z videotéky ČT

  Martin 17.08.2018 21:01
  Problém je na základě mého requestu komunitou na GitHubu vyřešen a ...

  Číst dále...

   
 • Návod: Jak stahovat z videotéky ČT

  Martin 17.07.2018 23:35
  Založil jsem k tomu vlákno ...

  Číst dále...

   
 • Návod: Jak stahovat z videotéky ČT

  Martin 17.07.2018 23:16
  Máte pravdu.. Ale zdá se, že to není poprvé, co to najednou přestalo fungovat ...

  Číst dále...